Що говорить закон про повернення телефону




 

Інколи виникає ситуація, коли ви захочете повернути в магазин, або в інтернет-магазин недавно куплений товар, наприклад стільниковий телефон. Як поступати, щоб це було правильно з точки зору законодавства.?

 

Якщо ми почитаємо ГК РФ, то  в п. 1 ст. 502 цього законодавчого акту встановлено, що покупець може в 14-денний строк з дня придбання непродовольчого товару (якщо, звичайно, не був обумовлений більш тривалий термін) обміняти його на аналогічний, але з іншим розміро, формою, комплектацією, забарвленням. Якщо у вартості товару, що повертається і того, який береться на обмін, є різниця, то продавцем має бути зроблений перерахунок.

 

Тепер дізнаємося, що говорить нам п. 1 ст. 25 ЗоЗПП: споживач в термін, що становить 14 днів, має право провести обмін непродовольчого товару належної якості на аналогічний товар. Однак це правило не поширюється на товари, які перераховані в Переліку, встановленому постановою Уряду РФ від 19.01.98 N 55 (він стосується непродовольчих товарів належної якості, які повернути не можна).

 

вернуть айфон 7

Дивимося Перелік: в його п. 11 закріплено, що не можна повернути деякі види справної техніки, якщо вона відноситься до технічно складним товарам.

 

У зв’язку з цим виникає два питання:

 

  • Стільниковий телефон перерахований серед видів техніки, наведених в п. 11 даного Переліку?
  • Чи відноситься він до технічно складних товарів чи ні?

 

Від відповіді на ці питання і залежить, чи можна справний стільниковий телефон повернути. Так давайте вияснимо – стільниковий телефон – це технічно складний товар? Звернемося ще раз до вищезазначеного Переліку за Постановою № 55. У нього (дивимося п. 11), з усього, що більш-менш підходить під стільникові телефони, включені телефонні апарати і радіоелектронна побутова апаратура.

 

Ще зовсім недавно юристами в обгрунтування того, що мобільний телефон не технічно складний товар, наводилися такі аргументи. Згідно ЄДРПОУ продукції ОК 005-93, а також сертифікату відповідності, стільникові телефони – це продукція, що має офіційну назву «радіостанція приймально-передавальна носимая», якій присвоєно код ОКП 65 7140 (назва «стільниковий телефон» – побутове, повсякденне). Це означає, що стільниковий телефон належить до класу товарів, званому «засоби радіозв’язку, радіомовлення і телебачення загального застосування», а не відноситься до радіоелектронної побутової апаратури (коди якої зовсім інші – ОКП 65 8000-ОКП 65 8900). Крім того, мобільний телефон – це і не телефонний апарат, який має код ОКП 66 7310. Таким чином, стільникові телефони не названі в п. 11 наведеного Переліку.

 

Зверніть увагу, що аналогічні роз’яснення містилися і в листі «Про обмін телефонів», опублікована вчора, 22 жовтня 2010 на офіційному сайті Росспоживнагляду. У ньому ж було зазначено, що відмовити споживачеві в обміні справного мобільного телефону продавці не мають права. Далі з листом сталася детективна історія – воно таємничим чином зникло з сайту, а замість нього з’явилося роз’яснення, що публікація цього листа – технічна помилка. Як може бути технічною помилкою роз’яснення авторитетним державним органом правових питань – незрозуміло.

 

Однак сьогодні наводити ці доводи безглуздо, хоча їх і зараз продовжують публікувати на дуже багатьох сайтах. Справа в тому, що з 2017 року ОК 005-93 втратив чинність, а натомість було введено ОК 034-2014 (ОКПД2), в якому міститься зовсім інша класифікація та інші коди, наприклад, код 26.30.22 «Апарати телефонні для сотових мереж зв’язку або для інших бездротових мереж ». Тому робити наголос на те, що стільникові телефони не названі в п. 11 Переліку за Постановою № 55, сьогодні практично марно. І відповідь на перше наше запитання буде, швидше за все, ствердною – так, стільниковий телефон перерахований серед видів техніки, наведених в п. 11 Переліку до постанови № 55.