Довговічність конструкції з гіпсокартону визначається міцністю каркаса, а вона безпосередньо залежить від грамотного підбору комплектуючих. Розберемося, який профіль для ГКЛ існує і як правильно його вибрати.
Профіль для гіпсокартону, переваги використання металопрофілю
Гіпсокартон кріплять трьома способами:
- До стін на клей. Підходить тільки для рівних поверхонь без великих перепадів.
- До дерев’яного каркасу з бруса. Доступний варіант, але елементи з дерева бояться мікроорганізмів, грибка і гризунів. До того ж бруски змінюють свою геометрію під впливом температури і вологості: конструкція жолобиться, а прикріплений до нього гіпсокартон тріскається.
- До каркасу з металевого профілю.
Переваги конструкції з металу:
- Профіль роблять з оцинкованої сталі, стійкої до іржі. Їй не страшні цвіль, грибок або комахи. Тому термін служби каркаса практично необмежений.
- На відміну від дерева конструкція з металу не реагує на зміну вологості повітря: його геометрія залишається постійною.
- Все розмаїття профілю уніфіковано: купивши потрібний варіант одного виду, легко підібрати до нього відповідні за розмірами комплектуючі.
Саме через ці переваги і зручність монтажу майстри намагаються частіше використовувати металевий каркас.Такий профиль для гипсокартона в широкому асортименті представлений в магазині Buddvir. Який буває профіль? Розберемося в різноманітті металопрофілів. Є два основних види способу застосування:
- Напрямні — кріпляться по периметру конструкції до стін, підлоги або стелі.
- Стійкові — вставляються в направляючі і закріплюються в них. Утворюють вертикальні і горизонтальні елементи каркаса. Несуть основне навантаження: саме до них прикручуються листи гіпсокартону.
За місцем застосування металопрофіль буває:
- Стіновий.
- Стельовий.
- Перегородковий.
- Існують також спеціальні варіанти: кутовий, арочний і омега-профіль. Розглянемо всі види профілю для ГКЛ по порядку.
Профіль для каркаса на стіну. Для стін знадобляться 2 види металопрофілю:
- направляючий UD (ПНП);
- стієчний CD (ПП).
Параметри майбутнього каркаса задає направляючий профіль, маркується літерами ПНП або UD (латиницею позначена продукція фірми «Кнауф»). У спинці деталі є отвори, через які її кріплять до поверхні дюбель-цвяхами. Якщо їх крок не влаштовує, то легко просвердлити дрилем нові.
Довжина — 3 метри. При бажанні можна замовити напрямні більшої довжини — до 6 метрів. Але ця частина каркаса без проблем збирається з окремих шматків, жорстко закріплених на поверхні, тому довжина не має значення. Ширина основи (спинки) — 50, 65, 75 або 100 мм. Висота бічної частини, званої полицею, — 40 мм.
Стоєчний профіль — основна частина каркаса (стійки і перемички) споруджується з несучого або стійкового профілю, що позначається ПП або CD. Стійки повинні бути цільними, нарощувати їх небажано. Тому потрібно відразу вибирати деталі необхідної довжини, яка варіюється від 2,5 до 6 метрів. Ширина спинки становить 40-100 мм. Стійки вставляються в направляючі, тому мають сполучаються з ними розміри. Висота бічної полиці — 50 мм. Профілі розрізняються по товщині металу: у класу «економ» ця характеристика становить 0,4 мм.
Порада: використовуйте більш жорсткі елементи з товщиною металу 0,55-0,6 мм.
Деталі стельового каркаса
При вирівнюванні стель або спорудженні багатоярусних конструкцій також використовують напрямні і несучі профілі. Вони відрізняються від виробів для стін за розміром. Напрямні (ПНП або UD) випускаються шириною 28 мм при довжині 3 000 мм. Висота бічної полиці — 27 мм. Несучі (ПП або CD) відрізняються ще й присутністю ребер жорсткості. Вони допомагають профілем утримувати вагу стельової конструкції без деформації. Ширина спинки — 60 мм. Довжина і висота полки такі ж, як у напрямних.
Профіль для перегородок
Вироби, що застосовуються при монтажі перегородок, відрізняються товщиною металу, яка становить 2 мм. Міцності також додають додаткові ребра жорсткості, якими забезпечені багато моделей. Направляючі, маркуються UW або ПН, мають спинку шириною від 4,2 до 15 см. З їх допомогою можна створити перегородку різної товщини. Довжина становить 2-4 метри, висота полки — 40 мм.
Стійкові профілі (CW або ПС) при тій же ширині мають полки висотою 50 мм. Часто в них є додаткові насічки, що полегшують прокладку електричної проводки або інших комунікацій. Довжина цих елементів — 3-4 мм, якщо потрібні стійки довше, зроблять на замовлення.
Правила вибору
Мало визначити необхідні для монтажу типи профілю, важливо вибрати надійну продукцію. Намагатися економити на каркасі не варто: від його якості залежить довговічність всієї гіпсокартонної конструкції. Щоб не турбуватися про якість металопрофілю, рекомендується вибирати вироби відомих виробників. Нехай доведеться трохи переплатити за бренд.